ארכיטקטורה עסקית:

ארכיטקטורה עסקית ניתנת להגדרה בשני אופנים:

(1) אוגדן של תוכניות אב (Blueprints) המספקות 'הבנה' עסקית של הארגון ומשמשות לאחר מכן להגדרת אסטרטגיה, צרכים ניהוליים ותפעוליים ולבסוף צרכים בתחום הטכנולוגי

(2) אוגדן של אירועים עסקיים שקשורים לפעילות כלל הארגון הכולל גם התייחסות ליכולותיו של הארגון, למוצריו, לערך המוסף שהארגון מייצר ולמבנה הארגוני שלו. ניתן לקשור את האירועים לאסטרטגיה, למדיניות, ליזמות ולבעלי העניין בעארגון

מהות האתר:

אתר תוכן המספק מידע ומעבר לכך לגבי ארכיטקטורה עסקית ארגונית  (Enterprise Architecture) כוללת תיאור ותכנון התהליכים העסקיים, IT מבנה הארגון. החל מהיחידות הארגוניות, התהליכים, המערכות התומכות, המיקום, המידע, הטכנולוגיות וממדים נוספים 

ארכיטקטורה זו הנה שילוב של גישה ניהולית, מתודולוגיה ומוצרי תוכנה תומכים, במטרה להבטיח שיעדי המערך העסקי מבוצעים בצורה אופטימאלית על ידי המערך התפעולי. ארכיטקטורה עסקית מתבטאת באמצעות מודלים מסוגים שונים, 

אתר זה כולל ידע ומידע המבוססים על נסיון רב בתחום

מי אני – עיקרי הדברים:

מנשה הרשטיק מתמחה בארכיטקטורה עסקית הכוללת בניית תשתיות הכוללות תהליכים עסקיים מתקדמים, מודל נתונים רחב המתפרש על כלל הארגון ומאפשר קבלת החלטות אפקטיבית בעידן אי וודאות עסקית תוך שימת לב להתחדשות המתמדת בתחומים הטכנולוגיים. כמו כן, קידום טרנספורמציה עסקית ודיגיטלית בארגונים, שיפור ביצועים ותוצאות, מיקסום יכולות של תפקידים וסמכויות, נתונים וטכנולוגיה.

את הקריירה התחלתי מעולמות תוכן של תשתיות ארגוניות, ניהוליות ותפעוליות וכן התעסקות ב-IT.  בשנת 1990 ביצעתי פרויקט שינוי ארגוני מקיף בחברה בשם "מאזני שקל' (כיום נקראת "מאזני שביט"). אחד התחומים המשמעותיים בפרויקט היה 'ניהול שרשרת אספקה'. במסגרתו נחשפתי לפתרונות דיגיטליים בתחום. ההבנה המרכזית שלי מהפרויקט הזה הייתה ההכרה שדיגיטציה מרחיבה משמעותית את מנעד הפתרונות העסקיים ללקוחות שלי ובמידה לא פחותה מאפשרת שיפור משמעותי בתחומי הניהול ובביצועים.

בנוסף, הובלתי תחומי ניהול פרויקט וניהול איכות במסגרת פרויקט מורכב מאוד ובמשך כשנתיים עבור גוף תקשורת שמטרתו הייתה 'מודרניזציה' של סביבת MF – תהליכים ובקרות. הפרויקט עמד בתקציב ובלוחות זמנים בהצלחה רבה.

מתוך כך הגעתי לתובנה המרכזית כי שילוב חדשנות ודיגיטציה אפקטיביים מותנים "בניתוח מערכות מידע וטכנולוגיה" מדוקדק (ממש כמו פעם). אני מאמין כי פיתוח תהליכים אוטומטיים, הגדרה מיטבית של מבנה ארגוני-תפקידים וסמכויות, התבססות על נתונים אמינים ואיכותיים ולבסוף טכנולוגיה מתקדמת מרחיבים  משמעותית את אפשרויות הפיתוח והגדילה העסקיים של הלקוחות שלי לצד אפשרות שיפור משמעותית בתחומי הניהול והביצועים.

בשנת 2008, לאחר שנים של ניסיון בתחומי הטכנולוגיה לצד תחומים עסקיים כמו ניהול פרויקטים ולקוחות מסוגים שונים בתחומים שונים. הקמתי את חברת "מיתווים" במטרה לסייע לארגונים לשפר תהליכים טכנולוגיים וביצועים בתחומי ניהול, תכנון אסטרטגי, שיווק ומכירות, פיתוח, ייצור, ניהול ובקרת איכות, הפצה, תמיכה ושירות.

עם השינויים שעבר העולם הטכנולוגי בשנים האחרונות, נולדה ההבנה כי יש צורך להתמקד בעיקר בקידום טרנספורמציה עסקית ודיגיטלית בארגונים במטרה לשפר ביצועים, להביא למינוף עסקי ומיצוי מירבי של פוטנציאל הארגון בכל מה שקשור לתהליכים, תפקידים וסמכויות, נתונים וטכנולוגיה. 

כיום, אני עוסק ומלווה ארגונים בשני מסלולים שונים:

ייעוץ IT / ייעוץ ארגוני:

הטמעה, תמיכה ושילוב מערכות טכנולוגיות בארגונים. אני עובד עם ארגונים בתחומי הבריאות, פיננסים, בריאות, תקשורת, שלטון מקומי, תוך ייעוץ בענייני אסטרטגיה וניהול, טכנולוגיות, ניהול תהליכים וביצוע פרויקטים הלכה למעשה.

בין הפרויקטים המרכזיים בשנים האחרונות:

 • הטמעת SOX-ITGC בארגון גדול, תמיכה בהסמכת גוף IT לתקן אבטחת מידע וכן תמיכה בקידום של נושאים תשתיתיים בארגונים שונים.
 • נושא מרכזי בפעילות הנו טיפול בתחום ההרשאות והזהויות. במסגרת זו קודמו תהליכי טיפול במתן, הסרה או שינוי הרשאות, יצירת חוקה למתן הרשאות ע"פ תפקיד, כריית תפקידים ופרופילים מתוך מערכות המידע הפועלות ע"ג פלטפורמות SAP ו as400 בעיקר. לצורך קידום החוקה היה צורך בהתוויית תהליכי מול גורמים עסקיים בארגון. 
 • אפיון מבנה ותהליכים למערכת CRM גדולה מבוססת MS CRM  עבור ארגון בריאות.
 • בכל הפרויקטים מבוצעת פעילות מול פונקציות שונות ורבות בארגון ככלל ובגוף ה- IT בפרט.

שיתוף פעולה עם פירמה פיננסית בינלאומית AUREN (סניף ישראל):

כדירקטור בפירמת AUREN, אני עוסק בשילוב טכנולוגיה וחדשנות בארגונים רבים בהקשרי: Industry 4.0, טרנספורמציה דיגיטלית ו- Analytics 3.0.

בין הפרויקטים אותם יישמתי:

 • ייעול ותמחור מערך הייצור והלוגיסטיקה בחברת ייצור בתחום הבריאות, ליווי בחירת פתרונות מחשוב ודיגיטציה בתחומי ייצור, לוגיסטיקה, CRM ועוד.
 • ליווי קבוצה בתחום גיוס והשמת כ"א, מעבר למערכת מידע מרכזית חדשה הכוללת פתרונות בתחומי תפעול, כספים ו- CRM (כולל מועמדים ולקוחות).
 • תכנון ארכיטקטורת תהליכים ומערכות מידע עבור חברת אלקטרוניקה המייצרת, מרכיבה ומשווקת מוצרים בעולם.
 • איתור פתרון 'אוטומציה' עבור בית השקעות. פתרון הנדרש להשלים ולתמוך במערכת CRM וותיקה בה משתמש הארגון שנים רבות.

את ניסיוני רכשתי על ידי עיסוק במגוון תחומים טכנולוגיים וארגוניים כאחד, במגוון סוגי ארגונים ותפקידים שונים.

2000-2007 חברת מתודה מחשבים – יועץ בכיר בתחומי מתודולוגיות ב-IT  וניהול איכות.

 • ייעוץ לארגונים בתחומי מתודולוגיה, איכות, וניהול בארגונים שונים כמו בתי תוכנה בתחום הביטחוני וכללביט (חברת ביטוח).
 • ניהול פיתוח מוצר תוכנה בתוך החברה (מתודה) התומך בתהליכי פיתוח ע"פ מתודולוגיה לפיתוח ותחזוקת מערכות מידע.
 • הובלת תהליכי הקמת מערכות ניהול איכות והסמכה לתקן ISO.

1997-2000 חברת טסקום– מנהל פרויקטים בכיר ומנהל לקוחות

 • חברות בפורום ההנהלה הבכיר של החברה.
 • השתלבות כחלק ממערך המו"פ של חברת טסקום כולל פיתוח שירותים חדשים, חניכה ותמיכה במנהלי פרויקטים.
 • ניהול עסקי (Account / Business Manager  ) בתחום הטכנולוגיה.
 • ניהול פרויקטים בתחום ניהול בדיקות וניהול תצורה.
 • ניהול וביצוע של פרויקטים עבור לקוחות בתחומים שונים כמו חברת החשמל, קוקה קולה, טכניון.

19971996 חברת רזאל (פעילות בחברת AMDOCS) – מנהל פרויקטים

 • ניהול צוות System Test עבור פרויקט Bell-Atlantic's.
 • ניהול Implementation עבור פרויקט בקוריאה הדרומית.
 • ביצוע פרויקטים בתחום ה- BILLING (טלפוניה ו- Cellular), בחברת Amdocs.
 • בין השאר עיסוק בתכנון, ניהול ותאום System Test למערכת BILLING גדולה, וכן השתתפות בצוות מצומצם שתפקידו היה Implementation ו- Managment של פרויקט מחשוב בחברת תקשורת בהקמה.

במבט קדימה,

אני שואף להמשיך ללוות ארגונים בתהליכי פיתוח ושיפור ארגוני על ידי הבנת צרכי הארגון ופוטנציאל הפיתוח שלו, בניית אסטרטגיה על ידי מודלים אפקטיביים בתקן בינלאומי וליווי לאורך כל התהליך. כמו כן, הטמעת חדשנות טכנולוגית בתהליך מדיד, מדויק ויעיל. כל זאת מתוך ההבנה כי יש צורך במבנה ארגוני יציב ואיתן על מנת להגדיל את רווחיות הארגון, להגיע ליעדים ותוצאות עסקיות.

יתרה מזאת, אני מציע גם ליווי בפיתוח טכנולוגיה ארגונית והעצמתה שנעשה על ידי יצירת מבנה ארגוני נכון ומדויק על מנת להוביל להתפתחות טכנולוגית רבת עוצמה, התווית מטרות, שלבים, שיטות וסדרי עדיפויות כדי להגיע למיצוי טכנולוגי מירבי של הארגון. כדי ליישם זאת יש להגיע עם הבנה אסטרטגית ניהולית בנושאים טכנולוגיים וארגוניים יחד.